نظريه و مدل‌سازي
آغاز سال تحصیلی ٩۴-٩۵ و کوششهای تازه

آغاز سال تحصیلی ٩۴-٩۵ و کوششهای تازه

سلام به دوستان علاقمند به پیگیری مباحث ارتباطات، رسانه و تبلیغ خب، تابستان رو به پایان است و کم کم کتابها باز و مباحث آغاز می شوند! در ترم پیش رو، درس هایی برعهده دارم که شامل: – جامعه شناسی تبلیغ و مبانی ارتباط جمعی (دانشکده ارتباطات و رسانه، دانشگاه صدا و سیما)- روان شناسی اجتماعی (دانشگاه ازاد)

ترم پر کاری در پیش است؛ برخی از مباحث، دربرگیرنده مباحث پایه هستند و ظاهرن سطحی می نمایند. اما سطحی نگریستن به آنها به این بستگی دارد که از چه منابعی برای آموزش استفاده شود، و اینگه تا چه اندازه بتوان مباحث پایه را به مباحث بنیادی و چالشهای روز مرتبط کرد! این بدین معناست که باید از حفظ نظریه ها و نام نظریه پردازها عبور کرد و به وجوه کاربرد آنها در سطح تفسیر چالشهای روز پرداخت! تجربه تدریس مباحث پایه در چند ترم گذشته به من نشان داده است که بدیهی، مقدماتی و کم ارزش شمردن نظریه های کلان و مباحث به ظاهر پیش پا افتاده ی نظری، سبب صدمه زدن به تفکر پویا می شود! برخلاف تصور، برای استادان و مدرسانی که مدتهاست از مباحث پایه دور افتاده اند، تدریس این گونه درس ها آنان را با کمی مشکل رو به رو می کند؛ چه، اشراف نسبت به این دست از موضوع ها مستلزم حافظه خوب و البته، بروز بودن استاد است. اما برای استادان جوان فرصت مناسبی برای رشد است! برای منی که کمتر متکی به حافظه بوده ام، تدریس دروس پایه من را در ایفای وظایف با مشکل رو به رو می کند! تنها راه عبور از این مشکل، همکاری دانشجو در مطالعه ی جلسه به جلسه سرفصل ها و طرح پرسش هایی است که می توان از لا به لای مباحث و سخنان استاد بیرون گشید.

در خصوص آموزش دروس پیشرفته، اما وضع به گونه دیگری است، وظیفه مطالعه مباحث به اضافه انجام کار عملی در دستور کار دانشجویان قرار خواهد داشت. از آنجا که تکمیل کتابی با عنوان نظریه ها، مدل ها، و راهبردهای تبلیغ در دست انجام است، امیدوارم جدیت دانشجویان انگیزه ای برای من، برای به پایان بردن این برنامه کاری باشد.

همچو گذشته، حضور در کلاس بیشترین وزن ارزیابی نهایی هر کلاس را به همراه خواهد داشت و امید است همه دانشجویان این وظیفه در به خوبی ایفا کنند. برای همه دانشجویان گرامی در سال تحصیلی پیش رو آرزوی موفقیت دارم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*