نظريه و مدل‌سازي

برابری (مساوات/ عدالت) و گمنامی (آزادی)؛ از ویژگیهای شبکه‌های اجتماعی و جامعه مجازی

یکی از دوستانی که در یکی از شبکه‌های مجازی باهاش آشنا شدم، خیلی بمن لطف داره! گرچه تاکنون ندیدمش، ولی از روی پست‌هاش می‌شه فهمید فرهیخته و به زعم من، از روشنفکرانه! در یکی از نوشته‌هاش منو از روی لطف، استاد خطاب کرد!

—————————————————————————————————————————–

 یکی از مفاهیم جالب در حوزه مباحث شبکه‌های اجتماعی، مفهوم برابریه! برابری، یعنی همه افراد از دم دارای یک پایگاه احتماعی هستند و از منزلت برابر برخوردارند! به‌ویژه آن جا که گمنامی کاربر به میان می‌آید، و هویت منفرد کاربر در اجتماع حل می‌شود (و به اصطلاح، فرد فناء فی‌الجمع می‌گردد) و هویتش خصلت اجتماعی به خود می‌گیرد!

 اگر برابری با مفهوم عدالت، و گمنامی با مفهوم آزادی پیوند داشته باشند، انشاله  روزی جامعه بشری بتونه خصیصه‌ی جامعه مجازی را به خود بگیرد؛ از حیث تحقق آزادی و برابری!

اینک، گویی، مفاهیمی که در جامعه انسانی پرورده شده‌اند و جزو آرمان‌های بشری گردیده‌اند، امروزه، در شبکه‌های اجتماعی (مجازی قابل تحقق است!

شبکه‌های اجتماغی در جامعه مجازی، آرمان‌های ما را در خود می‌پروراند!

—————————————————————————————————————————–

مطالب بالا چه ایده‌ای را در خصوص نسبت میان جامعه واقعی با جامعه مجازی به ذهن می‌آورد؟

شببکه‌های اجتماعی چه امکاناتی را برای ابراز (بی‌پرده) خود پیش روی بشر گذارده است (نظزیه تحلیل یونگ)؟

با نظر به سلسله مراتب نیازهای مزلو، شبکه‌های اجتماعی کدام نیازها را برآورده می‌کنند، و از این راه، سبب جذب بیشتر افراد می‌شوند؟

یک نظر

  1. Hier sollte sich Deutschland ein Beispiel nehmen. Ich selbst werde auch nach Dänemark wechseln, da ich hier trotz einer Vobfheitlesczältigung immer mehr verarme.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*